צרו קשר, להזמנת אירוע, מלאו טופס זה  ונחזור אליכם בהקדם
דף הבית  >  טבעות אירוסין אז והיום
אהבתם?
שתפו!

טבעות אירוסין אז והיום

מנהג הענקת טבעת אירוסין כמתנה במעמד הצעת הנישואין, הפך להיות שגור בימינו. נכון להיום כמעט כל הצעת נישואין מלווה בהענקת טבעת

09/03/2015

המנהג הזה החל לפני מאות שנים, כאשר מנהיג האימפריה הרומית העניק לאהובתו טבעת יהלום כמתנת אירוסין. השנה אז היתה 1477 ואפשר רק לנחש, שלא מדובר בטבעת יהלום שאנחנו מכירים נכון להיום. הרבה שנים עברו מאז, ותעשיית היהלומים עברה הרבה תהפוכות ושינויים טכנולוגים, שמאפשרים היום ללטש יהלום בצורה המושלמת שאנחנו מכירים.

 

ההיסטוריה של טבעות אירוסין

כמובן שמאז 1477 לא כל הצעות הנישואין לוו בטבעת יהלום. זו אמנם הייתה הסנונית הראשונה המתועדת בהיסטוריה של הענקת טבעת אירוסין, אבל זה לא הפך למנהג. למעשה הענקת טבעות אירוסין בהיסטוריה הרחוקה בכלל לא סימלו אקט רומנטי אלא יותר סוג של חוזה. יש המאמינים שהענקת טבעות אירוסין הייתה מסמלת מעין הסכם בין שתי ממלכות שונות שהכריז על איחוד עתידי על ידי נישואים של גבר ואישה מאותם הממלכות.

 

יש ביקוש? נתחיל לפרסם!

רק בשנות השלושים של המאה הנוכחית התחילו לצוץ יותר ויותר טבעות אירוסין כאקט רומנטי במעמד הצעת הנישואין. למהפך הזה אחראית חברת דה בירס, שהיא הבעלים של רוב מכרות היהלומים בעולם. בשנות השלושים היה את השפל הכלכלי הגדול, וחברת דה בירס יצאה עם קמפיין ענקי במטרה לעודד את צרכני העולם לרכוש יהלומים. הסלוגן של הקמפיין היה "יהלומים הם לנצח", ומטרת הקמפיין הייתה להחדיר בעולם המערבי את המנהג שכל הצעת נישואין חייבת להיות מלווה בהענקת טבעת אירוסין המשובצת יהלומים!


מסע הפרסום הזה היה מוצלח ביותר. הסיסמא של חברת דה בירס זכתה לפרס קמפיין המוצלח ביותר של המאה העשרים. וכמו כל קמפיין מוצלח - המסר של חברת דה בירס עבר ונטמע חזק בעולם המערבי, וזו אחת הסיבות שאנשים רוכשים טבעת יהלום כטבעת אירוסין.


בעקבות הפופולריות שתפס השוק של טבעות האירוסין, החלו הרבה אנשים לעסוק בעיצוב טבעות אירוסין. אם בעבר היה נהוג לרכוש רק טבעת עם יהלום בודד, ולא להשקיע יותר מדי מחשבה בעיצוב הטבעת, היום ניתן למצוא טבעות אירוסין בעיצובים שונים.

 

על שלל העיצובים של טבעות אירוסין

גם אופנות הולכות וחולפות יש בעולם טבעות האירוסין. הנה כמה מהעיצובים העיקריים של טבעות האירוסין שהיו (ועדיין) נהוגים לאורך השנים:


1. אחת מטבעות האירוסין המוכרות ביותר והמדוברות ביותר היא טבעת האירוסין של הנסיכה דיאנה. מדובר על טבעת אירוסין שבמקום יהלום מרכזי, היא משובצת אבן ספיר כחול בצורה אובל. מסביב לאבן הספיר משובצים יהלומים המקיפים את טבעת האירוסין. הטבעת הזו עברה בירושה לקייט מידלטון אחרי שהיא התחתנה עם הנסיך.

"טבעת דיאנה" הפכה למאוד מבוקשת עם השנים, ועדיין יש לה ביקוש רב. יתרונה הגדול של הטבעת הזו הוא המחיר - בגלל שאבני ספיר יותר זולות מיהלומים, מחיר כל הטבעת יהיה יותר זול מטבעת יהלום באותו הגודל.

2. סגנון של טבעות אירוסין שמאד נפוץ בעיקר בארה"ב הוא העיצוב של טבעת כאשר היהלום המרכזי מוקף ביהלומים קטנים (בדיוק כמו במקרה של טבעת דיאנה, רק שפה משובץ יהלום מרכזי ולא אבן חן), היתרון של העיצוב הזה הוא שהיהלומים שמקיפים את היהלום המרכזי נותנים אשליה של יהלום יותר גדול. זו אחת הסיבות שעיצוב זה מאד נפוץ כיום בארה"ב, כי לנשות ארה"ב מאד חשוב הגודל של היהלום.

3. טבעות אירוסין שהיו באופנה לפני שנים רבות, אבל עדיין אפשר למצוא אותם הם טבעות שלושה יהלומים מרכזיים. מדובר על עיצוב של שלושה יהלומים גדולים משובצים בשורה, שהיהלום האמצעי הוא טיפה יותר גדול. בעבר העיצוב הזה היה מסמל המשפחתיות: שני היהלומים הצידיים היו מיצגים את המשפחות של החתן והכלה, והיהלום המרכזי היה מייצג את הזוג המתחתן והמשפחה שבדרך. נכון להיום העיצוב של שלושה יהלומים מסמל - עבר, הווה ועתיד.


העיצוב הניצחי של טבעות אירוסין, שקיים מאז מתמיד ולא תלוי בטרנדים או במיקום בעולם הוא עיצוב טבעת הסוליטר - טבעת חישוק המשובצת יהלום מרכזי. יש טבעות סוליטר המשובצות יהלומים קטנים משני צידי היהלום המרכזי, ויש טבעות סוליטר שמשובצות רק יהלום מרכזי ונותנים לו להיות השחקן המרכזי.


מבחינת הצורה של היהלום המרכזי - מאז ומעולם יהלום עגול היה הפופולרי ביותר, ולכן גם היקר ביותר. וזה לא סתם כך. נכון להיום הליטוש של יהלום עגול הוא הליטוש המושלם ביותר מבחינת חדירת האור ויציאתו מהיהלום, ובכך הופך היהלום העגול ליהלום הזוהר ביותר.

 

המאמר נכתב בשיתוף עם דיימונד ספינקס

אולי יעניין אותך גם:
פתח סגור